AFGHANI Reg – tradycyjna indica w walce z bólem

Afghani to jedna z najbardziej znanych odmian konopi na świecie. Poniższy tekst, mówiący o niej znacznie więcej, otwiera jednocześnie naszą najnowszą serię artykułów, w których co miesiąc będziemy prezentować Wam inną odmianę medycznej marihuany. Postaramy się między innymi przybliżyć historię poszczególnych szczepów i ich właściwości oraz opowiedzieć o tym, w jaki sposób oddziałują one na ludzki organizm, na jakie dolegliwości są stosowane oraz czym wyróżniają się wśród innych szczepów. Zachęcamy więc do uważnego śledzenia naszego portalu i wzięcia udziału w niezwykłej przygodzie odkrywania najbardziej cenionych odmian konopi. Specjalnie dla Was odkurzamy książki z naszej bogatej konopnej biblioteki. No to zaczynamy!

Zanim jednak przejdziemy do opisu słynnej Afghani, warto powiedzieć na wstępie nieco o tym, dlaczego właściwie tak ważne jest różnicowanie poszczególnych odmian.

Konopie dotarły do Jamajki, skąd rozprzestrzeniły się dalej, już w pierwszej połowie XIX wieku. W latach 60. XX wieku nastąpiło dalsze rozpowszechnianie użycia tych roślin w krajach Ameryki oraz Europy Zachodniej. Wówczas to ceniono przede wszystkim odmiany o wąskich liściach, których cechą charakterystyczną było wysokie stężenie THC, a więc substancji odpowiadającej za ich psychoaktywne właściwości. Drugi ważny kannabinoid – CBD, został dostrzeżony wyraźniej dopiero w 2009 roku. Od tego czasu widać rosnące zainteresowanie świata nauki medyczną marihuaną. Prowadzone są badania na temat poszczególnych związków chemicznych, występujących w konopiach, bada się ich wpływ na ludzki organizm i testuje preparaty na bazie tych roślin.


Na świecie istnieje ogromna liczba szczepów konopi. Tak duża ich ilość to głównie wynik wielokrotnego krzyżowania poszczególnych odmian. Różnią się one od siebie pod względem budowy chemicznej, a co za tym idzie mają różne właściwości, a więc mogą w odmienny sposób wpływać na ludzki organizm. Za efekty działania odpowiada między innymi zawartość poszczególnych kannabinoidów, między innymi wspomnianych już THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), ale także CBDA, CBG, CBC i wielu innych. Oprócz nich, nie bez znaczenia są także inne składniki czynne występujące w konopiach, na przykład terpeny, które odpowiadają za zapach roślin.

Różne odmiany mają więc różne właściwości lecznicze, w zależności od swojej budowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że efekty działania poszczególnych odmian mogą się tak bardzo od siebie różnić, że choć rośliny te należą do tego samego gatunku, można uznać je za zupełnie inne.

Zasadniczo dzielimy konopie na dwie podstawowe grupy, dość znane użytkownikom tych roślin pod nazwami indica oraz sativa. Indica mają zwykle szerokie liście i wyróżniają się działaniem uspokajającym, natomiast sativa, to odmiany wąskolistne o działaniu raczej pobudzającym. Ten znany podział, choć stosowany wśród osób stosujących marihuanę rekreacyjnie, jest zupełnie niewystarczający, jeśli chodzi o jej medyczne użycie. W tym przypadku potrzebna jest precyzyjna laboratoryjna analiza składu chemicznego, która określi zawartość poszczególnych składników. Na szczęście nie ma potrzeby, by każdy pacjent zlecał ją indywidualnie. Wystarczy sięgnąć po odpowiednią, przebadaną wcześniej odmianę.

W 2013 roku w niektórych państwach Europy nastąpiła regulacja przepisów dotyczących medycznej marihuany, w wyniku czego producenci są zobowiązani do stosowania konkretnych, handlowych nazw poszczególnych szczepów, a chemiczny skład tych szczepów jest zapisany w specyfikacjach w specjalnym rejestrze, zawierającym opis konkretnych odmian. Dzięki takiemu rozwiązaniu kontrolowane są konkretne produkty, pojawiające się na rynku. Każdy producent, wypuszczając na rynek daną partię konopi określonej odmiany, zapisanej w rejestrze, jest zobowiązany zadbać o to, by jej skład i proporcje poszczególnych składników mieściły się we wcześniej ustalonych widełkach. Jeśli tak nie jest, nie ma on prawa sprzedawać rośliny pod daną nazwą. Taka regulacja pomaga nie tylko szybko zorientować się z jaką odmianą mamy do czynienia, ale przede wszystkim eliminuje nieuczciwych producentów i broni interesów pacjentów.

Jedną z takich zapisanych w rejestrze odmian jest właśnie Afghani.

Skąd się wzięła Afghani?

Źródeł Afghani, jak sama nazwa wskazuje, poszukiwać należy w Afganistanie, a dokładniej w jego północno-zachodniej części, w regionie  Mazar e Sherif, skąd została ona sprowadzona do Kalifornii i Holandii już w latach siedemdziesiątych XX wieku. Pierwotnie służyła przede wszystkim do produkcji haszyszu. Szacuje się, że odmiana ta mogła zostać opracowana na terenie Afganistanu w XIX wieku. Z uwagi na specyficzne, górskie środowisko, z którego pochodzi, wyróżnia się między innymi dużą stabilnością, jest odporna na pleśń i inne szkodliwe czynniki. Ponieważ jednak pierwotnie rosła ona w umiarkowanie suchym klimacie, konieczna jest w jej przypadku kontrola klimatu oraz wilgotności. W Afghani widzi się początek bardzo wielu innych znanych i cenionych obecnie odmian konopi.

Co wyróżnia ją spośród innych odmian?

Ponieważ Afghani służyła głównie do produkcji haszyszu, można się domyślić, że odmiana ta wytwarza sporo charakterystycznej, psychoaktywnej żywicy. Jej kwiatostany są ciężkie, duże i pachną bardzo intensywnie. Zwyczajowo określa się ten zapach jako “skunk”, choć poczuć można także charakterystyczne aromaty przypraw, a nawet świeżo mielonej kawy. Afghani to odmiana indica, a więc posiada szerokie liście i ma przede wszystkim działanie uspokajające. Szczep ten wyróżnia się bardzo intensywnym, haszyszowym smakiem, z lekko kwaskową nutą. Zawartość THC to około 17%, choć zdarzają się także rośliny, w których stężenie tego kannabinoidu przekracza 20%. Afghani odznacza się niską zawartością CBD, jednak niektóre fenotypy tej odmiany mogą produkować także THCV.

Medyczne zastosowanie Afghani

Afghani to odmiana chętnie stosowana w celach medycznych. Przede wszystkim podkreśla się jej silne działanie przeciwbólowe, które zawdzięcza między innymi wysokiej zawartości THC. Polecana jest na bóle pleców, bóle mięśniowe, a także chętnie stosowana w przypadku nawracającej migreny. Ze względu na swoje właściwości uspokajające mówi się także o jej korzystnym działaniu na bezsenność. Afghani może pochwalić się również pozytywnym oddziaływaniem w przypadku różnych chorób i dolegliwości układu pokarmowego. Pomaga między innymi osobom cierpiącym na brak apetytu oraz nudności. Odmiana zalecana jest również pacjentom z różnymi dolegliwościami natury psychicznej, między innymi wyraźnie pomaga redukować poziom stresu. Dzieję się tak przede wszystkim z powodu silnej dysocjacji, a więc właściwości odrywania uwagi od bieżących myśli i uczuć. Jej efekty określa się jako długotrwałe, przy czym najlepsze działanie ma wówczas, gdy stosowana jest w umiarkowanych dawkach.

Afghani jest więc jedną z najważniejszych odmian medycznej marihuany i można spokojnie zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie ona, dzisiejszy świat konopi mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Zanim sprowadzono ją na zachód, stosowano przede wszystkim szczepy sativa, rosnące w Meksyku, Tajlandii, na Jamajce oraz w Kolumbii.

Nasiona odmiany Afghani zakupić można między innymi na stronie Pestkomania.pl, gdzie dostępne są także nasiona innych szczepów, o których będziecie mogli przeczytać w kolejnych odsłonach naszego nowego cyklu artykułów o popularnych odmianach medycznej marihuany. Nie przegapcie, następnego wpisu! Już zaczynamy zbierać kolejne informacje.

UWAGA! Uprawa, posiadanie oraz udzielanie konopi indyjskich jest w Polsce nadal zakazane. Za tego rodzaju czyny grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi innych niż włókniste oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.